Záchrana pre ozimné plodiny

Vhodná stimulácia – záchrana pre ozimné plodiny

112012Ani ten najväčší pesimista v SHMÚ nepredpokladal, že predpoveď počasia mu otvorí cestu k väčšine národa. Stačilo len povedať na celý rok, že počasie
bude pekné a slnečné. Čo to ale znamenalo pre nás poľnohospodárov?

Zvýšené náklady na agrotechnické zásahy, na ochranu rastlín, na zavlažovanie a výživu. Napriek každej snahe pestovateľov je efekt z celoročnej
práce kolísavý. Slabé úrody a zlá kvalita nedá spávať nielen agronómom, ale ani zootechnikom, pretože budú chýbať kvalitné krmivá, no a najmä predsedom, pretože ekonomické výsledky hospodárskeho roka nebudú najlepšie.

Ako poznám kolegov poľnohospodárov sú to väčšinou ľudia, ktorí sa len tak ľahko nevzdávajú a každoročne bojujú so všetkými prejavmi prírody o čo najlepšie výsledky. Pravdou je, že každý si premyslí, aké plodiny bude pestovať, aké náklady bude mať na jednotlivé operácie a hlavne, čo mu to v danej situácii prinesie. V súčasnom období každý čaká na vodu ako na základ rastu a vývoja všetkého rastlinstva. Prírodnú dažďovú vodu pre celé Slovensko nevie zabezpečiť nikto, ani meteorológovia nevedia presne povedať, kedy, kde a v akých množstvách nás poteší.

Táto situácia pôsobí negatívne na všetkých poľnohospodárov a je ťažké sa s ňou vyrovnať, avšak optimisticky veríme, že sa situácia zlepší. V tomto roku sa vysialo aj menej repky, a aj tá, ktorá bola zasiata zle vzchádzala a v súčasnosti je v neuspokojivom stave.

Plochy ozimín sú naplánované a zrealizované, aj keď s prípravou pôdy pre sejbu sa spájajú zvýšené náklady vo forme nafty a opotrebovania náradia.

Hovoriť výhľadovo ako sa budú porasty vyvíjať je ťažké. Predpoklad je, že niektoré plochy bude treba vyorať a na niektorých čakať, že sa nájde aspoň priemerný počet jedincov, ktoré si bude chcieť agronóm uchrániť počas zimy, o ktorej tiež nevieme povedať aká bude.

Snahou každého pestovateľa je dosiahnuť vyrovnaný porast, dobre zakorenený, ktorý ľahšie zvládne aj menej vyhovujúce klimatické a pôdne podmienky.

Preto je dôležitá v prvých vývinových etapách rastlín podpora vhodnou stimuláciou. Pomôže rastlinám vytvoriť mohutný koreňový systém s dostatkom koreňových vlásočníc, ktoré pre rastlinu zbierajú vodu a živiny z čo najväčšej pôdnej plochy.

Prípravok Radixer ® zabezpečí pre ozimnú repku vďaka rozvoju koreňovej sústavy podporu rastu mladých rastlín. Stimuluje aj rast a tvorbu pupeňov na postranných konároch, má zmáčavý a lepivý účinok. Pomáha rastline zvýšiť odolnosť voči suchu, chladu a zasoleniu pôdy. Zvyšuje aj toleranciu voči chorobám. Odporúčame ho použiť od štádia druhého listu a napriek tomu, že mnohí sú presvedčení, že v novembri je už stimulácia neefektívna, naše niekoľkoročné skúsenosti preukazujú opak. Samozrejme, že z problémového porastu nemôžeme garantovať výsledok, ako pri optimálnom poraste, avšak v takýchto prípadoch je aj konečná nižšia úroda rozhodne efektívnejšia ako vyoranie a zasiatie ďalšej plodiny.

Podľa stavu a hustoty porastu odporúčame do repky dávku 0,6 – 1 l/ha. Pri redších porastoch (20 – 25 rastlín na m2) dáme vyššiu dávku, pri hustých porastoch (40 a viac rastlín) nižšiu dávku. Aplikácie môžeme vykonávať až do zámrazu a to aj na veľmi malé jedince so zníženou dávkou vody v tankmixe. Za súčasného stavu bude veľmi dôležité dobré založenie porastov hustosiatych obilnín. Ich skoré vzídenie a dobrý koreňový systém zabezpečia dobrý vstup do zimného obdobia.

Náš tím sa už tretí rok zaoberá stimulovaním klíčivosti semien a urýchlenia ich fyziologického a hormonálneho vývoja cestou pridávania prípravku Huminer a Fruiter do moridiel.

Huminer zlepšuje tvorbu koreňov a Fruiter podporuje klíčivosť. Ovplyvňujú to hormonálne látky nachádzajúce sa v týchto prípravkoch, ktoré sú na báze auxínov, prekurzorov auxínov, humínové zložky, oxidenty a extrakty z morských rias.

Dávka ktorá sa pridáva do morenia je 1,4 litra na tonu osiva, čo predstavuje zhruba náklad 7 eur na hektár. Touto nie veľkou sumou si zabezpečíme rýchle zakorenenie
rastlín, ich dobrý zdravotný stav po vzídení a vyrovnaný porast, odolný voči stresu.

V aktuálnom období vieme pomôcť aj ozimným obilninám naším prípravkom Huminer®. Jesenná aplikácia v obilninách vytvorí silný koreňový systém s jemným a bohatým koreňovým vlásením, negatívne nezasahuje do odnožovania, zosilňuje rastliny a tým vytvára predpoklady k tvorbe kvalitných odnoží a navýšeniu výnosu.

Aplikácia je možná aj v neskorom období, pretože rastliny majú väčšiu listovú plochu, lepší príjem účinných látok a intenzívnejšiu reakciu a aj v prípade nižších teplôt sa aplikované látky do rastliny dostanú. Jesenná aplikácia je výhodnejšia aj z dôvodu tepelnej zotrvačnosti pôdy, keď môžu rastliny vďaka priaznivým teplotám vegetovať.

Kvalitne založené porasty z jesene majú potom možnosť „pracovať na jar“ aj vtedy, keď ešte nie je technicky možné vstúpiť na pole. Odporúčame aplikovať Huminer® v dávke 0,5 – 1 liter na hektár porastu pšenice vo fáze od dvoch listov po dobu jesenného rastu.

Súčasťou našej práce je aj preukázanie opodstatnenosti používania našich prípravkov a preto sa u Vás – našich pestovateľov – spolu s vami snažíme vyhodnotiť prírastok úrody, prípadne vami požadovaný účinok a efekt – dorovnanie slabých porastov, regenerácia po poškodeniach, ovplyvnenie odnožovania.

Náš kolektív sa teší na stretnutia na Vašich porastoch.

Ing. Tibor Rybárik,
FORSOL SK, s.r.o., Trenčín

112012-2